Інтегрований урок "Вітаміни"

  1. Хід уроку
  2. 3. Формування нових знань.
  3. 4. Закріплення знань.
  4. 5. Висновок
  5. 6. Домашнє завдання.

розділи: хімія

Мета уроку: сформувати загальне уявлення про вітаміни як органічних речовинах різної хімічної природи, познайомити учнів з їх класифікацією, представниками і значенням. На основі міжпредметних зв'язків з біологією розкрити роль вітамінів для здоров'я людини, дати поняття про авітамінозах і гіповітамінозах на прикладах найважливіших представників водо- і жиророзчинних вітамінів

завдання:

  • навчальні -
  • познайомити з класифікацією вітамінів;
  • розвиваючі -
  • розвивати вміння користуватися раніше отриманими знаннями, закріпити вміння і навички хімічного експерименту, вміння працювати з таблицями і довідковим матеріалом; розвивати вміння аналізувати і прогнозувати на основі аналізу якості речовин; робити логічні висновки зі спостережень;
  • виховні -
  • виховувати в учнів дбайливе ставлення до свого здоров'я.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: проблемно - дослідний

Устаткування і реактиви: колекція вітамінних препаратів, аскорбінова кислота (порошок), риб'ячий жир, хлороформ, концентрована сірчана кислота, лакмусовий папірець, шпателі, стаканчики, годинне скло, піпетки. презентація

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація.

Звучить музика, привертаючи увагу до зображення на екрані.

На екрані зображений голуб з ознаками захворювання бери - бери.

Учитель: Зверніть увагу на екран. Яким захворюванням вражений голуб? Чим воно викликано? Відсутністю якого вітаміну? слайд 1

3. Формування нових знань.

3.1. Історична довідка.

Учитель: Вітаміни відносяться до біологічно активних сполук. Крім вітамінів ці сполуки включають ферменти, гормони, ліки. Мета сьогоднішнього уроку розглянути вітаміни з хімічної точки зору, згадати їх класифікацію, представників і значення. Запишіть в зошити число, тему (слайд 2)

Учитель: У 1912 році польський лікар і біохімік К. Функ виділив з рисових висівок речовину, виліковує параліч голубів, що харчуються тільки полірованим рисом (бери - бери - так називали це захворювання люди країн Південно-Східної Азії, де населення харчується переважно одним рисом). Хімічний аналіз виділеного К. Функом речовини показав, що до складу входить азот. Відкрите їм речовина К. Функ назвав вітаміном. Як ви думаєте, чим обумовлений вибір такої назви ( "віта" - життя, "амін" - містить азот) (запис в зошит).

Правда, потім виявилося, що не всі вітаміни містять азот, але стара назва цих речовин залишилося. У наші дні прийнято позначати вітаміни їх хімічними, тривіальними назвами: ретинол - А, тіамін - В, аскорбінова кислота - С, нікотинамід - РР (запис в зошит) (слайд4)

3.2. Види вітамінної недостатності.

Учитель: Давайте згадаємо, які види вітамінної недостатності існують? (слайд 5)

(слайд 5)

3.3 Класифікація вітамінів.

Учитель: На які групи діляться вітаміни по розчинності? (Слайд 6)

3.3.1. водорозчинні

Учитель: Які основні властивості цих вітамінів? (Розчиняються у воді). Де вони містяться? (У фруктах і овочах). Цей клас вітамінів ми розглянемо на прикладі вітаміну С. Я пропоную проаналізувати подану на дошці формулу аскорбінової кислоти.

Я пропоную проаналізувати подану на дошці формулу аскорбінової кислоти

Лабораторний досвід: розчинити трохи порошку вітаміну С в склянці з 5 мл води і випробувати розчин лакмусовим папірцем. Що можна сказати про розчинність і кислотних властивостях речовини? (Розчинність хороша, середа розчину - кисла). Проблема: чому речовина називається кислотою, хоча в її молекулі відсутня карбоксильная група?

Актуалізація знань: в молекулі фенолу немає карбоксильної групи, але він проявляє кислотні властивості з - за великої рухливості атома водню в гідроксилу, звідси інша назва фенолу - карболова кислота. Аналогічно в молекулі вітаміну С значна рухливість водневих атомів в групах ОН у С (3) і С (4) надає їй кислотні властивості. Вивчення хімічної структури вітаміну С дозволило налагодити його синтез із глюкози.

Аскорбінова кислота є сильним відновником і легко перетворюється в свою дегідроформа.

Вітамін сприяє збільшенню опірності організму до простудних захворювань, до різних видів стресів.

Потреба в цьому вітаміні у чоловіків становить в день від 70 до 95 мг, у жінок - 60 - 80 мг, у підлітків - 60 - 70 мг. Ця норма зростає при збільшенні фізичної і нервово - психічного навантаження (слайд 7)

Особливістю вітаміну С є його швидка окислюваність: весь вітамін в організмі може окислюватися за 14 - 16 днів, що доводить життєву необхідність його споживання.

Тривала термічна обробка овочів і фруктів (варіння) або зберігання їх у воді, варіння у відкритому посуді або в присутності слідів заліза і міді, які активізують окислення вітаміну С, призводить до його руйнування.

Авітамінозом цього вітаміну є цинга, яка проявляється крапковими крововиливами на тілі, на внутрішніх органах, кровоточивістю ясен, випаданням зубів, задишкою, болями в області серця і ін.

3.3.2. Жірорастворівие вітаміни.

Учитель: Назвіть відмінні риси цього класу вітамінів (розчиняються в жирах і тому засвоюються організмом тільки в присутності жирів і жовчі; здатні накопичуватися в організмі під час вступу до великих кількостях, що, в свою чергу, може привести до розвитку гипервитаминозов).

Жиророзчинні вітаміни мають кілька аналогів з близької структурою і ідентичним біологічною дією. Наприклад, у вітаміну А і К виявлено по два аналога, у Е - чотири, а у вітаміну Д - десять.

Т. К. ці вітаміни не розчиняються у воді і екстрагуються органічними розчинниками, їх відносять до ліпідів. Жиророзчинні вітаміни мають одну загальну структурну особливість - їх молекули побудовані з ізопренових фрагментів.

Цей клас вітамінів я пропоную розглянути на прикладі вітаміну А. Вітамін А - ретинол, за своєю хімічною структурою є ненасичених циклічних одноатомних спиртом, який легко окислюється в альдегід (ретиналь) (запис в зошит)

Вітамін А - ретинол, за своєю хімічною структурою є ненасичених циклічних одноатомних спиртом, який легко окислюється в альдегід (ретиналь) (запис в зошит)

Учитель: Недолік в їжі вітаміну А веде до порушення зору (сутінковий або "куряча сліпота"), ураження дихальних шляхів (схильність до бронхіту, пневмонії), ураження покривів (сухість шкіри, фурункульози).

Добова потреба у вітаміні А становить 1,5 - 2,0 мг.

Він міститься тільки в продуктах тваринного походження: печінки тварин і риб, вершковому маслі, сирі, яєчному жовтку, риб'ячому жирі

Рослини позбавлені вітаміну А, проте вони містять провітамін (попередник) цього вітаміну. В - каротини, що містяться в моркві, червоному перці, зелених рослинах, плодах шипшини, абрикосах, являють собою подвоєну молекулу вітаміну А. При її окислювальному розпаді в тварин тканинах утворюються дві молекули вітаміну А.

Гіпервітаміноз виникає при надмірному споживанні продуктів, багатих вітаміном А і накопиченні його в печінці. У дітей гіпервітаміноз виникає при передозуванні синтетичними препаратами. Ознаками його є схуднення, нудота, блювота, часті переломи кісток, крововиливи. Тому необхідний суворий контроль за споживанням вітаміну А. (слайд 8)

Учитель: Пропоную виконати лабораторний експеримент з виявлення вітаміну А мікрометодом:

на сухе годинне скло помістіть за допомогою піпетки одну краплю риб'ячого жиру, прилейте 5 крапель хлороформу і 1 краплю концентрованої сірчаної кислоти. Змішайте. З'являється фіолетово - червоне забарвлення, яке швидко переходить в буре.

3.5. Збереження вітамінів у плодоовочевій продукції

Учитель: Багато з нас мають присадибні ділянки, на яких вирощуються фрукти і овочі, які є джерелом вітамінів в зимовій - весняний період. Як довго зберігаються в овочах і фруктах вітаміни?

Робота з таблицею (Додаток 1).

Учитель: Однією з форм збереження вітамінів є виробництво соків. Пропонується провести лабораторну роботу з визначення вмісту вітаміну С в різних соках (Додаток 2).

4. Закріплення знань.

Відповісти на питання тесту (слайд 9) або заповнити таблицю (додаток 3)

5. Висновок

"Найдорожче у людини - це життя" - з цими словами Островського погодяться, мабуть, 99% людей. Дійсно, найбільша цінність у світі - життя: чужа, своя, життя якої тварини й рослини, життя на всьому протязі - і в минулому, і в сьогоденні, і в майбутньому. Життя духовне нерозривно пов'язана з життям матеріальної, яка зі сторін візьме гору, під яким девізом буде жити людина "Ми їмо, щоб жити" або "Ми живемо, щоб їсти" - залежить від самої людини. Але в будь-якому випадку поряд з поняттям "життя" завжди знаходиться поняття "здоров'я" - фізичне і психічне. Не дарма в першу чергу люди бажають один одному здоров'я. Одним з доданків здоров'я є правильне, раціональне харчування, важливим компонентом якого є вітаміни, недарма в перекладі з латинської vita - життя.

Хочеться сподіватися, що знання, отримані вами на цьому уроці, знайдуть своє застосування у вашій подальшому житті.

6. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення про біологічно активних речовинах-гормонах і ферментах.

Джерела інформації

  1. Хімія. 10 клас: Настільна книга вчителя / О.С. Габрієлян, І.Г. Остроумов. М .: Дрофа, 2007. - 395 с.
  2. Велика Енциклопедія Кирила і Мефодія. Електронне видання, 2006 рiк.
  3. Фестиваль педагогічних ідей "Відкритий урок".

16.01.2012

Яким захворюванням вражений голуб?
Чим воно викликано?
Відсутністю якого вітаміну?
Учитель: Давайте згадаємо, які види вітамінної недостатності існують?
Учитель: На які групи діляться вітаміни по розчинності?
Де вони містяться?
Що можна сказати про розчинність і кислотних властивостях речовини?
Як довго зберігаються в овочах і фруктах вітаміни?