Презентація до уроку «Гроші та їх функції» - Бойко Анна Володимирівна
Робочий матеріал орієнтований на використання підручника Л.Н. Боголюбова, Н.Ф. Виноградової, Н.І. Горецької і ін. Суспільствознавство. 7 клас навч. для загальноосвітніх. установ - Просвітництво, 2013.
Тема «Гроші та їх функції»
Тип уроку: урок вивчення нового.
цілі:
- познайомити учнів з економічним змістом грошей як загального еквівалента в процесі обміну; розкрити основні соціальні функції грошей; показати процес розвитку грошей від примітивних форм до сучасних складних модифікацій; звернути увагу учнів на суперечливу природу грошей, які виступають і як мета економічної діяльності, і як важливий інструмент її реалізації;
- формування умінь аналізувати, виділяти головне, робити нескладні висновки, працювати з підручником;
- формування системи цінностей і переконань, що грошима вимірюється далеко не все в житті, є такі життєві цінності, які не зводяться до володіння грошима;
- корекція мислення на основі вправ в аналізі та синтезі.
Обладнання: підручник: Л.Н. Боголюбов, Н.Ф. Виноградова, Н.І. Горецька та ін. Суспільствознавство. 7 клас навч. для загальноосвітніх. установ - Просвітництво, 2013., презентація, наочний матеріал; картки-завдання, монети.
Основні поняття: бартер, еквівалент, гроші, ціна, безготівкові грошові кошти, готівкові грошові кошти, купюри, монети, нумізматика.
Хід уроку:
I. Орг. Момент.
- На уроці слухайте, думайте, говорите чітко, відповідайте грамотно.
Мовна розминка.
II. Вивчення нового.
Гра-жарт «Рахунок грошей»
- Хто з вас вміє рахувати?
- Визначимо чемпіона класу за швидкістю рахунку (скоромовкою):
«Три рубля рублями, рубль п'ятами, три копійки по копійці, рубль і п'ятак». скільки
всього?
Відповідь: вірна сума: 5 рублів 8 копійок.
- Що ми з Вами зараз вважали?
- Як Ви думаєте, про що ми будемо сьогодні говорити?
- Продовжіть фразу: «Гроші - це ...»
- Коли ти дізнався, що таке гроші?
- Від кого ти дізнався про гроші?
- Що нового ти хотів би дізнатися про гроші?
- Скільки грошей тобі потрібно для відносного щастя?
- Яка сума грошей дозволяє тобі почувати себе впевнено?
- Батьки найчастіше говорять про гроші, що вони ...
- Подивіться на тему уроку «Гроші та їх функції»
- Сформулюйте цілі уроку.
цілі:
дізнатися:
- Що ...... ..
- Як ...... ..
- Які ............
план:
1. Що таке гроші.
2. Історія появи грошей.
3. Функції грошей.
4. Основні види грошових знаків.
- Що таке гроші.
Розповідь вчителя супроводжується переглядом презентації (слайди 1-7)
Бартер - це натуральний обмін однієї речі на іншу без грошей.
ЕКВІВАЛЕНТ = товар-посередник
Еквівалент - щось рівноцінне, рівносильне іншому, повністю заміняє його.
Гроші - це універсальний посередник (еквівалент) при обміні
Кілька тисяч років тому люди не знали, що таке гроші.
Вони просто обмінювалися один з одним різними предметами.
Гончарі міняли горщики та глечики. Ковалі - наконечники для стріл, ножі, сокири. Хлібороби - зерно, олію, вино. Скотарі - биків, овець, вовна і шкіри. Воїни - переможці - своїх бранців.
Але обмінюватися дуже складно, адже цінність речей і продуктів різна. Вона залежить від того, скільки праці витрачено, щоб виготовити ту чи іншу річ або продукт. За одного барана, наприклад, можна було отримати дві сокири, або одні штани, або чотири глечика. А за намисто з іклів і пазурів леопарда - човен або пару биків. Та ще знайти мисливця на такий обмін!
Щоб спростити обмін, люди почали думати, який предмет найбільш підходить для цього. Перепробували багато чого: і худоба, і продукти, і хутра, і тканини. Але які ж це були незручні гроші! Овець і биків потрібно десь тримати і годувати. Продукти від зберігання псуються. Хутра псують моль. Тканини протираються ... Поступово люди зрозуміли, що гроші повинні бути не тимчасовими, а постійними. Вони не повинні псуватися при зберіганні і при переході з рук в руки. Потрібно, щоб гроші легко було носити з собою і навіть мале їх кількість дорівнювала по цінності і бику, і вдома, і кораблю. Необхідно, щоб вони легко ділилися на дрібні частини - адже не всі купують бика або корабель. ... ..
Згодом виділилися товари, що володіли гарною ліквідністю (ліквідність це здатність до реалізації).
Це були тварини, хутра, дорогоцінні камені, сіль, зерно, посуд, меблі, взуття, одяг, дорогоцінні метали і т.п. Якраз дорогоцінні метали (здебільшого золото, срібло) були виділені як загальний еквівалент.
Якості, властиві золоту, такі як: це метал рідкісний, однорідний, подільний, може довго зберігатися, портативний, важко видобувних, сприяли вибору саме цього металу.
Товар, який володів максимальної ліквідністю, став грошима.
Гроші - це саме ліквідне засіб. Відзначимо, що з'явилися гроші як результат економічних взаємовідносин в господарському житті людей. Таким чином, виходить, що гроші з'явилися абсолютно об'єктивно. Гроші є товаром, а товар призначений для обміну.
- Поява грошей.
Повідомлення учнів. Розповідь супроводжується переглядом презентації.
- Історія Металевих грошей
У золотих і срібних грошей найбагатша історія. Археологи знаходять їх при розкопках поселень, що існували кілька тисяч років тому. Спочатку це були не монети, а просто бруски або смужки без малюнків і написів. Якщо треба було розміняти велику смужку золота або срібла, від неї просто відрубували шматок потрібної ваги.
Коли люди почали робити гроші з дорогоцінних металів, їх виготовленням могли займатися всі, хто мав технічних можливостей для виплавки золота і срібла. І бажаючих робити гроші було чимало, бо вже давно помічено, що виготовлення грошей дає великі переваги. Адже гроші - особливий товар, який потрібен всім, тому і прибуток від нього вище, ніж від інших товарів, і авторитет у виробника грошей вище, ніж у виробників зерна або шкіри.
З розвитком торгівлі, як за асортиментом товарів, так і по географії, роль грошей все зростала. Тому вже кілька тисяч років тому правителі древніх держав взяли виготовлення грошей в свої руки, а всім іншим було заборонено цим займатися під страхом смертної кари. Одночасно з централізацією випуску грошей були встановлені і загальнодержавні стандарти їх ваги і якості. Так виникли перші стандартні монети. Найстарішим з знайдених археологами монет майже три тисячі років.
Для того, щоб монети були легко помітні, на них робили різні зображення і надавали різну форму: круглу, квадратну, прямокутну. На деяких монетах був отвір в середині. Такі монети можна було нанизувати на нитку і використовувати в якості намиста. Розмір золотого намиста часто був показником суспільного становища людини.
У міру розвитку технології карбування на монетах стали з'являтися все більш складні зображення і написи. Поступово встановилася традиція, що на одній стороні монети вказують її гідність, а на іншій стороні зображують правителя держави або небесного покровителя, в залежності від форми державного устрою. Так, на багатьох давньогрецьких монетах зображена богиня Афіна в шоломі, і у нас зараз на копійках - Георгій Побідоносець. У Стародавньому Римі 2 тисячі років тому зображували імператорів, так само як зараз на британських монетах - королеву Єлизавету Другу.
Разом зі справжніми металевими грошима з'явилися і фальшиві. Було два основних способи підробки: або в благородний метал додавали дешеву домішка, або покривали мідну монету тонким шаром золота або срібла. Така монета містить якусь кількість благородного металу, але набагато менше, ніж належить за стандартом. Спійманих фальшивомонетників стратили страшними карами, але це не зупиняло їх послідовників - занадто велика була прибуток.
Фальшиві гроші в виготовленні завжди набагато дешевше справжніх, це відноситься і до сьогоднішнього дня, і, наприклад, до Стародавнього Риму. Інакше нема чого було б їх робити. Сучасники, коли знали, що монета фальшива, якщо і використовували її, то цінували дуже низько, зазвичай в залежності від вмісту золота і срібла. Але з плином часу відбувається цікаве перетворення: фальшиві монети часто стають дорожче справжніх. Наприклад, фальшива давньоримська злегка посріблена монета зараз коштує дорожче, ніж така ж справжня з чистого срібла. Причина цього в тому, що ціна древніх предметів ніяк не пов'язана з їх вартістю: колекціонери платять за рідкість. Древніх фальшивих монет менше, ніж справжніх, тому вони дорожче.
Назви грошей часто відображають їх історію. У Древній Русі в якості грошей використовувалися срібні бруски і смужки, від яких при потребі відрубували потрібний шматок. Вважається, що назва «рубль» походить від слова «відрубувати». А саме слово «гроші» походить від назви «таньга», така грошова одиниця була в Центральній Азії кілька століть назад. Копійка - назва пов'язують із зображенням вершника зі списом.
- Історія паперових грошей
Паперові гроші з'явилися в Китаї в VIII столітті нашої ери (папір вперше була проведена там в 100 р н.е.). Найбільш ранній тип паперових грошей в Китаї представляв собою особливі розписки, що випускаються або під цінності, що здаються на зберігання в спеціальні лавки, або в якості свідчень про сплачені податки, що зберігаються на рахунках в центрах провінцій, а не в столиці.
Б умажние гроші справляли велике враження на мандрівників, які відвідували Китай в VII-VIII століттях. Марко Поло писав, що випуск паперових грошей - це новий спосіб досягнення тієї мети, до якої так давно прагнули алхіміки. У XIII столітті уряд Чингіз-Хана вільно обмінювати паперові грошові знаки на золото, тому підробка паперових грошей приносила великі доходи і вважалася страшним злочином. До 1500 року китайський уряд був вимушений припинити випуск паперових грошей через труднощі, пов'язаних з надмірною випуском і інфляцією, але вже існували тоді в Китаї приватні банки продовжували емісію паперових грошей.
Паперові гроші з'явилися в Росії з середини XVIII століття. Вони носили назву асигнацій. Але розрахунки як і раніше проводили, орієнтуючись на срібну монету, яка продовжувала звертатися в країні. Близькими, по суті, замінниками монет стають банківські чеки (вказівки банку про виплату грошей).
Перегляд відеосюжету «Галілео. Історія винаходів. Гроші ».
3. Функції грошей
Завдання. Прочитайте матеріал підручника на стор. 181-185, запишіть функції грошей і приклади, як в житті виконуються ці функції.
У функції міри вартості гроші виступають кожен раз, коли доводиться вирішувати, скільки грошей потрібно мати, щоб купити товар
Засіб обігу - гроші повинні бути присутніми реально, їх необхідно передати з рук в руки
Засіб платежу - гроші використовуються при виплаті заробітної плати працівникам, при продажу товару в кредит, при оплаті штрафів та ін.
Засіб нагромадження - зберігати гроші можна де завгодно: у банку, будинки, у вигляді скарбу. Вибір за власником
Світові гроші - гроші виступають як загальний платіжний засіб в міжнародних зв'язках, з їх допомогою оплачуються поставки товарів, кредити державам і т. П.
- Основні види грошових знаків
Розповідь вчителя супроводжується переглядом презентації
Практична робота з використанням монет «Мова монети».
У монети є спеціальна мова
Монетний тип - стійка композиція зображуваних елементів,
Аверс - лицьова сторона монети, на ній номінал монети (номінальна вартість монети 5руб, 10 руб.)
Реверс - зворотний бік монети, на ній знаходиться герб держави
легенда - напис на монеті (назва міста, держави, рік карбування, найменування монети)
Гурт - бокова поверхня, ободок, ребро, обріз монети
Монета - джерело інформації
Монети доповнюють записи древніх письменників, дані археологічних розкопок. На них часто зображували правителів, святкування, спортивні ігри, сцени з міфів. Вони допомагають вивчити древній побут, релігію, перетворюються в прекрасні ілюстрації історії.
На монетах Стародавньої Греції часто зображувалися божества або священні тварини. А монети Ольвії (грецького міста на північному березі Чорного моря) відливали навіть у формі дельфіна, який вважався покровителем міста.
У Древній Русі на монетах поміщали портрет царя, його титул, з XVIII століття стали ставити навіть дату і місце карбування.
Нумізматика надала велику допомогу у вивченні історії архітектури. Як не мініатюрні зображення стародавніх будівель, що зустрічаються на монетах, все ж вони допомагають архітекторам відновити деякі риси зруйнованих стародавніх споруд.
На одній монеті Римської імперії зображений театр Діоніса на тлі афінського Акрополя. Коли археологи досліджували пагорб Акрополя, вони звернули увагу на цю монету. По тому, як розташовані будівлі на пагорбі, можна визначити, з якого боку потрібно шукати і театр Діоніса. Монета допомогла відшукати цей чудовий пам'ятник стародавнього мистецтва і культури.
Монети - цінне джерело з історії торгівлі та економіці
V. Закріплення
Завдання 1. Правильно назви слова, розставляючи наголос.
Бартер, еквівалент, гроші, ціна, безготівкові грошові кошти, готівкові грошові кошти, купюри, монети, нумізматика.
Завдання 2. Дайте відповідь на питання
- Що таке «бартер»?
- Що таке «гроші»?
- Що таке «еквівалент»?
- Які функції грошей?
- Які бувають гроші?
V. Узагальнення. Підсумок уроку.
- Рефлексія.
- Оцінювання роботи учнів. Виставлення оцінок.
- Домашнє завдання. Вивчити визначення в зошити.
Завантажити презентацію до уроку можна тут.
Завантажити конспект до уроку можна тут.
Що ми з Вами зараз вважали?Як Ви думаєте, про що ми будемо сьогодні говорити?
Від кого ти дізнався про гроші?
Що нового ти хотів би дізнатися про гроші?
Скільки грошей тобі потрібно для відносного щастя?
Яка сума грошей дозволяє тобі почувати себе впевнено?
Що таке «гроші»?
Що таке «еквівалент»?
Які функції грошей?
Які бувають гроші?