Серія уроків літератури в 11-му класі, присвячених вивченню творчості О. Блока
розділи: література
Урок № 1. А.А. Блок. Особистість і творчість.
Мета уроку:
- Ознайомити учнів з атмосферою, в якій виріс Блок.
- Показати, як факти особистої біографії відображаються в поезії Блоку.
Обладнання уроку:
- портрет А. А. Блоку, фотографії різних років;
- перегляд одного з навчальних фільмів про біографії поета.
Методичні прийоми:
- лекція з елементами бесіди;
- виразне читання віршів.
Хід уроку
1. Вступне слово вчителя про Блок - великого поета 20 століття, який глибоко і повно висловив епоху 3-х революцій в Росії, який не примикав до жодної політичної партії, не розбирався в їх програмах.
Блок цікавий нам не тільки як представник епохи, а й як художник, який нам залишив естетичні цінності.
Все, що хвилювало поета: прагнення до чистоти і гармонії людських відносин, питання про роль мистецтва, проблема підпорядкування особистості народному волевиявленню - все це хвилює і сучасну людину.
А. Блок - одне з ключових імен російської літератури. Своєю творчістю він завершив поетичні шукання всього 19 століття і відкрив поезію 20 століття, з'єднавши російську класику і нове мистецтво.
2. Учням пропонується перегляд фільму про життя і творчість О. Блока. По ходу перегляду фільму учні роблять записи, виділяючи найважливіше, на їх погляд. Це можуть бути слова, словосполучення чи речення, які допомогли б зрозуміти творчість А. Блоку
У зошитах учнів з'являються записи:
«Що таке поет? Це людина, яка пише вірші? »- немає. Це носій ритму. (А. Блок)
- тривожна музика,
- я геній,
- щороку мого свідомого життя забарвлений в певний колір,
- відчуття трагізму своєї епохи,
- ліловий колір - колір трагедії і відчаю,
- затишку немає, спокою немає,
- ми, діти страшних років Росії,
- іспепелённие роки,
- дні війни,
- кривавий відблиск,
- страшний світ,
- пишу страшно і мутно,
- дихати нічим,
- життя втратило сенс.
Після перегляду фільму учні діляться враженнями про фільм і говорять про те, що в особистості А. Блоку їх найбільш вразило.
Домашнє завдання. На основі статті підручника по творчості Блоку скласти таблицю. Учні легко справляються з цим завданням, так як найважливіші особливості етапів творчості А. Блоку детально і доступно розглянуті в підручнику.
Урок № 2-3 (творча майстерня). Тема страшного світу в ліриці блоку. Світ стихій в ліриці Блоку.
Цілі уроків:
- Показати особливості поетики першої книги - «Віршів про Прекрасну Даму».
- Показати, як змінюється настрій і тональність блоківської лірики в другій книзі віршів.
- Дати аналіз віршів Блоку.
Проблема організації домашніх завдань в системі уроків, присвячених творчості Блоку, прилучає особливе значення. Познайомивши учнів на першому уроці зі своєрідністю ідейно-художнього світу поезії Блоку, ми повинні потім, згідно з вимогами програми, протягом чотирьох навчальних годин прочитати і проаналізувати кілька віршів поета і поему. Це стане можливим тільки в тому випадку, якщо кожен учень братиме участь в підготовці уроків, виконуючи посильну для нього частину колективної роботи. Крім індивідуальних завдань по всій темі, учні отримують загальні або групові завдання до кожного уроку. Завдання розподіляються заздалегідь, щоб учні отримали можливість проконсультуватися з педагогом, скласти опорний конспект або схему до вірша (що є обов'язковою і невід'ємною частина підготовки домашнього завдання). З цим завданням діти справляються на диво швидко і легко, воно необхідне для детального розуміння віршів. Учням заздалегідь видаються картки з питаннями
Якщо після першого уроку в учнів склалися уявлення про образній системі поезії Блоку (в цьому і полягала мета лекції вчителя), то, виконуючи одне із завдань до другого уроку, кожен учень не тільки знайде своє місце в загальній роботі над темою, а й зможе показати , як отримані відомості про характерні особливості блоківської поезії допомогли йому прочитати твір поета.
В системі уроків, присвячених творчості письменника, кожен урок повинен бути продовженням і розвитком того, що звучало на попередньому уроці. Тому вступ вчителя послужить як би містком між тим, що вже осягнуте, і тим, що належить осягнути.
Хід уроку
Ми вже говорили про те, що А. Блок болісно відчував відсутність гармонії в «страшному світі», його катастрофічну хаотичність. Чи не відчував він гармонії і в своїй душі, а гармонія була бажана, необхідна, без неї було неможливо жити. Її принесла поетові Любов.
Любов була покликана «закласти хаос» не тільки в душі поета, а й в навколишньому світі. Блок обожнював Любов, тому що вона відкривала йому сверхлічний, високий сенс життя.
Нам вірші Блоку про любов дороги чистотою і тонкістю поетичного почуття. Багато з них він присвятив своїй дружині Любові Дмитрівні. Їх сімейне життя було важким і не йшла почасти тому, що Блок наполегливо піднімав Любов Дмитрівну над життям і обожнював її, тоді як вона, за висловом А. Горєлова, була «людина тверезого психіки і цілком земних пристрастей», «схильна була розглядати незрозумілу їй духовну діяльність поета лише як нервову лихоманку його неврівноваженою натури ».
А. Блок сприймав власне життя тільки як частина «вселенської містерії». І «поза розумінням цієї особливості Блоку (...) немає шляхів до світу його поезії.
Читання і аналіз віршів Блоку, присвячених темі кохання, будується на кшталт семінарських занять.
Можуть бути різні варіанти опитування.
Варіант перший. Учитель запитує одного учня з кожної групи, інші отримують можливість доповнювати його відповідь і виступати з запереченнями.
Варіант другий. Учням надається право, порадившись до уроку, висунути від кожної групи одного відповідального. Його відповідь розглядається як колективна робота, а міру участі інших у цій роботі визначають самі члени групи.
Варіант третій. Одні з учнів кожної групи відповідає усно, решта здають вчителю результати своїх спостережень над текстом вірша в письмовому вигляді.
«Вірші про Прекрасну Даму», «Роздоріжжя» «Входжу я в темні храми ...».
Картка.
Яка емоційна атмосфера вірша?
Якими засобами вона створюється?
Які предметний ряд вірші, його колірна гамма?
Яким постає ліричний герой вірша?
Промальований, чи зовнішній вигляд Прекрасної Дами?
Якими засобами створюється її образ?
Які найважливіші мотиви беруть участь в його створенні?
Опис о / к.
Таємнича, чарівна, загадкова атмосфера вірша створюється за допомогою контрастної колірної гами ( «темні» - «червоні»). Цю атмосферу підкреслює і психологічний стан ліричного героя, передане виразними дієсловами чекаю, тремчу. Герой майже нерухомий, але це нерухомість напруженого очікування, очікування Прекрасної Дами. Героїня вірша позбавлена зовнішніх рис, її вигляд виникає лише в уяві героя, ( «Тільки образ, лише сон про неї», «Мені не чутні ні подихи, ні мови»). Але сама обстановка храму, глибокі кольори, величні імена, якими наділяє поет кохану, яскраві, милозвучні епітети і емоційний стан героя - все це створює образ піднесений, божественний, неземної. Героїня прекрасна у своїй невтіленості, тому такі значущі в вірші мотиви, що створюють відчуття непроясненности, невидимості, - мотиви тіні і сну.
«Передчуваю Тебе. Року проходять мимо ... ».
Картка.
Опис о / к.
Мотив очікування, що стає все більш напруженим у міру наближення зустрічі ( «Передчуваю тебе ...»), з'єднується з мотивом страху ( «Але страшно мені ...»), що надає ліричному сюжету особливий драматизм, який підкреслюється образом-символом «весь горизонт у вогні », епітетами нестерпно, гірко, низько, що контрастують зі словами ясний, променистість. Пристрасно спраглий вочеловечения ідеалу, ліричний герой боїться розчаруватися, обманутися, бо, знайшовши земне втілення, Прекрасна Дама може виявитися несхожі з його уявленнями про неї, втратить свою «ідеальність», свою божественність (вживання займенника Ти з великої літери підкреслює, що вона для героя - божество). Так, поруч з бажанням зустрічі виникають глибокі сумніви в її здійсненності, в досяжності возз'єднання земного і небесного.
«Мені страшно з Тобою зустрічатися ...».
Картка.
Який поетичний прийом створює відчуття гострого драматизму вірші?
Який мотив, тільки намічався в розглянутих раніше віршах, стає тут основним?
Які образи (звукові і колірні) створюють атмосферу вірша?
Як вони співвідносяться з образним ладом розглянутих раніше віршів?
Як ви розумієте фінальні рядки вірша?
Які образи у вірші ускладнюють повторюється ліричний сюжет?
Опис о / к.
Вірш починається з різкою антитези: «Мені страшно з Тобою зустрічатися // Страшніше Тебе не зустрічати», - і з першого ж рядка в ньому починає головувати мотив страху. Образний лад цього вірша, одного із завершальних цикл, контрастно протиставлено образному строю віршів «Входжу я в темні храми», «Я отрок, запалюю свічки». Змінюються колір ( «похмуре небо»), звук (звуки похорону), і хоча зберігається предметний ряд, пов'язаний з образом храму, він отримує додаткову психологічну забарвлення: замість «сяйва червоних лампад» - «похмуре небо низько накрило і самий храм». Рядок «Ти тут. Ти близько »висловлює впевненість героя в існуванні ідеалу, але у фінальній рядку (« Тебе тут немає. Ти - там ») звучить відчай, відчуття неможливості земного втілення Вічної Жіночності. Короткі фрази і виникають між ними паузи передають граничне хвилювання ліричного героя. Ліричний сюжет ускладнюється появою «тіней» ( «Вулицями ходять тіні»). В інших віршах циклу погляд героя був спрямований в неземне простір, до вищої реальності. Тут вперше виникають ще неясні контури реальності земної, яка заважає бажаною зустрічі. Погляд поета все наполегливіше звертається до навколишнього світу; як наслідок, наростають сумніви в можливості швидкого вочеловечения романтичного ідеалу.
Герой виявляється перед вибором: залишитися в світі ідеальних ілюзій або зануритися в світ земних стихій. З цим моментом вибору пов'язаний завершальний 1-й том цикл з промовистою назвою «Роздоріжжя».
«Фабрика».
Картка.
На що спрямований погляд поета в цьому вірші?
Знайдіть в тексті предметні деталі. Яка колірна гамма вірші?
Які асоціації викликає епітет «жовтий»?
У чому своєрідність його написання?
Які образи у вірші пов'язані зі світом зла?
Чи можна дати логічне тлумачення цих образів?
Як названі у вірші фабричні робітники?
Чому Блок не використовує в тексті слово «робочі»?
Чи можна назвати цей вірш реалістичним?
Опис о / к.
Якщо в «Віршах про Прекрасну Даму» погляд поета був спрямований вгору, до церковного склепіння, до неба, то в цьому вірші він дивиться навколо себе ( «У сусідньому будинку ...») і навіть начебто зверху вниз, вдивляючись в риси земної реальності ( «Я чую все з моєї вершини»). Це визначило зміна предметного ряду (болти, ворота, кулі) і колірної гами ( «жовтий», «чорний хтось»). Епітет «жовтий», що обрамляє вірш, привносить в створювану картину асоціації хворобливості, нездорової гарячковості (саме в такому значенні цей колір нерідко зустрічався в творах російської класики, особливо значима символіка «жовтого» у Достоєвського), а завдяки незвичайному написання епітет набуває значення символу якоїсь зловісної сили. З миром зла пов'язаний і інший символічний образ - «нерухомий хтось, чорний хтось». Цей символ не варто трактувати буквально. Звичайно, можна уявити собі страшне будівля фабрики, «ковтати» приходять робочих, але ця картина не вичерпає всього змісту образу. Швидше, це символ якогось світового, містичного зла. Називаючи жертв цього зла людьми, народом, жебраками, Блок не використовує слово робочі. Взагалі, звертаючись в кінці першого тому до соціальної дійсності, поет не дає її явищ соціальних, реалістичних мотивувань. Вірш «Фабрика» можна розглядати як символічне зображення зіткнення страждає, обманутого людини з силою зла, що запанувала в світі. Цикл «Роздоріжжя» знаменує поворот Блоку від ідеального світу Прекрасної Дами до світу земних стихій.
Незнайомка (повний аналіз дан в підручнику).
З циклу «Страшний світ». "Ніч вулиця ліхтар аптека…"
Картка.
У чому своєрідність композиції вірша?
Яке уявлення поета про життя вона символізує?
Як конструкція пропозицій, що обрамляють вірш, передає стан навколишнього світу?
Чи можна вважати деталі міського пейзажу образами-символами?
Яку роль відіграє симетричність побудови твору?
Як виражено у вірші нове блоковское розуміння сутності життя і смерті?
Опис о / к.
Вірш має інверсірованного кільцеву композицію, що створює відчуття замкнутості, повторюваності, безперспективності будь-якого руху, що приводить в кінцевому підсумку до повернення у вихідну точку. Номінативні пропозиції, що обрамляють вірш, складаються з іменників, позбавлених визначень і логічно не пов'язаних між собою, що ще більше підкреслює нерухомість, мертвотність, безбарвної навколишнього світу, втрату органічної зв'язку між його частинами. Причому все образи, перераховані в вірші, набувають характеру символів. Ніч тут позбавлена таємничості, це морок, хаос, пустота, в яку йде міська вулиця. Аптека (деталь майже прозаїчна) стає в даному контексті символом переходу з життя в
смерть. І навіть ліхтар не руйнує цієї нескінченної тьми, випромінюючи «безглуздий і тьмяне світло». Конструкція вірші відрізняється дивовижною симметричностью: перша строфа дзеркально відбивається в другій, як міський пейзаж в «крижаний ряби каналу». Здається, що людина, вдивляючись в обличчя цього мертвого, страшного світу, переконується в безглуздості життя ( «Живи ще хоч чверть століття ...») і звертає свій погляд до каналу в пошуках рятівного згубного виходу, але і в ньому бачить лише віддзеркалення всі тієї ж безмежною нудьги і приходить до парадоксальної ідеї безглуздості смерті ( «Умрешь - почнеш знову спочатку ...»).
Росія в ліриці Блоку. "На залізній дорозі".
Картка.
У чому своєрідність композиції вірша?
Як зображено, загибла дівчина?
Як конструкція пропозицій розкриває авторське ставлення до неї?
У який спосіб постає світ, навколишній героїню?
З якою метою використана метонімія?
Які епітети розкривають ставлення світу до героїні?
Як система контрастів висловлює парадоксальність світобудови?
Як почуває себе в цьому світі жива душа?
Чому до слова «туга» Блок підбирає епітети «дорожня, залізна»?
З якою метою в вірші двічі повторено слово «ковзнув»?
Чому юність героїні названа «марною»?
Які літературні асоціації викликає у вас сюжет і образний лад вірша?
Знайдіть переклички образів і мотивів цього вірша з «Трійкою» Н. А. Некрасова. У чому відмінність композиції віршів?
Який сенс набуває слово «боляче» в останньому рядку?
Чому цей вірш Блок включив у цикл «Батьківщина»?
Як воно пов'язане з іншими віршами циклу?
Опис о / к.
У центрі уваги поета - доля загиблої дівчини. Однак про те, що вона мертва, повідомляється лише в обрамляють вірш строфах, центральна частина твору присвячена її життя. Численні портретні деталі підкреслюють красу і натхненність героїні ( «красива і молода», «ніжніше рум'янець, крутіше локон»). Навіть про загиблу то кажуть - «як жива». Автор розповідає про свою героїню, використовуючи виразно-особисті пропозиції, не називаючи її імені, не вживаючи займенники вона. Відсутність підлягає скорочує дистанцію між поетом і його героїнею, створює відчуття, що вона гранично близька і дорога йому. Інакше зображений навколишній героїню світ: це світ без людей, світ без осіб. Бездушність світу підкреслено метонімії «Вагони йшли звичайною лінією ... Мовчали жовті і сині» і пропуском підмета, який в цьому випадку грає зовсім іншу роль ( «В зелених плакали і співали. Вставали сонні за стеклами ...»).
Поема «Дванадцять».
Последнего Поемі А. Блоку пріділено Чима місця и в підручніку, и в методічній літературі. У практике склалось в основному два шляхи Вивчення цього твору: або коментоване читання з подалі узагальненням найважлівішіх аспектів его змісту и художньої своєрідності, або комплексний аналіз поеми, якому передує ее Самостійне читання. Я віддаю предпочтение іншому варіанту Вивчення поеми. При цьому слід пам'ятати, що поема «Дванадцять» - одне з найбільш неоднозначних творів Блоку, тому необхідно надати учням свободу її прочитання, інтерпретації окремих образів і мотивів, навіть якщо їхня точка зору не збігається з позицією авторів підручника.
Мета уроку: показати полемічний характер поеми, її художні особливості.
Обладнання уроку:
- ілюстрації до поеми;
- різні видання «Дванадцяти».
Хід уроку
Вступне слово вчителя.
Блок захоплено прийняв революцію «Він ходив молодий, веселий, бадьорий, з сяючими очима» - згадували близько знали його люди.
3 березня 1918 року до газеті «Знамя труда» на грубій, майже обгорткового паперу, на лівій внутрішній смузі, була надрукована поема «Дванадцять». Це була перша поема про революцію.
Газет не вистачало, і їх розклеювали на вулицях, а перехожі зупинялися і читали.
Поема Блоку стала злобою дня. Контрреволюційно налаштовані літератори шукали в ній глузування, приховану іронію. Але слідом за «Дванадцятьма» Блок опублікував вірш «Скіфи», в якому привітав революцію.
На Блоку обрушився шквал шаленої лайки, брудного наклепу, прямих загроз. Його вчорашні шанувальники, соратники,. «Друзі» стали злобно труїти його. У чорновому варіанті поеми «Анна Снегина» С. Єсенін згадує:
Відплати досягло року.
Розсипалися ланки кільця.
Тоді Мережковские Блоку
Вважали за негідника.
«Дванадцять» щосили гриміло,
І хіба забуде країна,
Як ненавистю скипіла
Російська наша шпана?
Блок стійко пережив нападки, тримався мужньо і непохитно. «Всім тілом, всім серцем, всім дізнанням - слухайте Революцію», - закликав він у статті «Інтелігенція і революція».
Через тиждень після публікації поеми «Дванадцять» Блок отримав лист від двох початківців поетес, колишніх його захоплених шанувальниць, курсисток:
«Варто буржуй, як пес голодний,
Варто безмовній, як питання.
І старий світ, як пес безрідній,
Варто за ним, піджавші хвіст.
І Вам не соромно? Пожалійте свої перші три книжки, «Розу і хрест» і «Солов'їний сад»!
І, спускаючись по камінню огорожі,
Я порушив квітів забуття,
Їх шипи, точно руки з саду,
Вчепилися за плаття моє,
Як нескінченно шкода, що Ви не залишилися за огорожею, високою і довгою ... Так опалювати себе ».
На цьому листі Блок зробив позначку: «Що за дурниці?» Курсисткою були нерозумні, збиті з пантелику обивательки. Але багато відомих письменників (Вл. Пяст, В'ячеслав Іванов, Г. Чулков) вели себе не розумніше. Вони не подавали Блоку руки. Але не зрозуміли вони і тому не прийняли поему І. Бунін, пушкініст П. Е. Щеголев, літературознавець Ф. Ф. Зелінський. Зате робочі захоплено вітали її. Любов Дмитрівна кілька разів виступала з читанням поеми в переповнених аудиторіях. Окремі вірші з поеми з'явилися на плакатах.
У день першої річниці Жовтня Блок бачив на кумачевих полотнищах:
Ми на горе всім буржуям
Світовий пожар!
Беззастережно високою була оцінка «Правди».
Поема була надрукована за кордоном і справила велике враження на інтелігенцію Заходу.
Вивчення поеми «Дванадцять» шляхом евристичної бесіди, підготовленої домашнім завданням.
У сильному класі можна обійтися без комментированного читання. Учні отримують завдання прочитати поему самостійно і відповісти на питання (завдання виконуються в групах):
- Як з конкретних образів в поемі виростає Символічна картина революції?
- Чиї голоси звучать в поемі?
- Як зображений старий світ в цьому творі?
- Однорідна чи красногвардейская маса в Поданні Блоку?
- Як протиставлені один одному Ванька і Петруха в їх відношенні до товаришів, до Катька і К революції?
- Яке місце в поемі займає душевна драма Петрухи?
- Чому до кінця поеми дорога, по якій йдуть дванадцять, стає все більш важкою, а їх крок - все більш потужним і єдиним?
- Як Блок зобразив у поемі мети і характер Жовтневої революції?
Відповіді можуть виявитися суперечливими. Жваві суперечки викликають, як правило, четвертий, п'ятий і шостий питання.
Після виступу кожної групи, вибирається ряд таблиць і схем, складених учнями, які найбільш точно передають авторський задум поеми (див. додаток ).
22.06.2009
Це людина, яка пише вірші?Яка емоційна атмосфера вірша?
Якими засобами вона створюється?
Які предметний ряд вірші, його колірна гамма?
Яким постає ліричний герой вірша?
Промальований, чи зовнішній вигляд Прекрасної Дами?
Якими засобами створюється її образ?
Які найважливіші мотиви беруть участь в його створенні?
Який поетичний прийом створює відчуття гострого драматизму вірші?
Який мотив, тільки намічався в розглянутих раніше віршах, стає тут основним?